Zapomenuté hry #4 – Haunting: Starring Polterguy (Sega Mega Drive)

Haunting: Starring Polterguy z roku 1993 je další hrou ze zlaté éry Electronic Arts a dle mého názoru se jedná o jeden z neoriginálnějších počinů vůbec. K vidění je zde mimo jiné spoustu krve a zvrhlostí, což na tehdejších herních konzolích rozhodně nebyl standard.

Jedna z mála „krvavých“ her na Mega Drive

Mou kopii hry mi koupila babička okolo roku 1996. Každý rok, se po skončení Matějské poutě na Holešovickém výstavišti, konaly bleší trhy, kde jsem na jedné z plachet prodejců zahlédl právě obal hry Haunting. Cenovka byla lákavých 300 Kč. V té době to sice bylo dost peněz, ale stále zlomek ceny, za kterou byste hru na Mega Drive pořídili v obchodech. Ihned po příchodů domů, jsem s nadšením otevřel krabičku a zjistil, že cartridge vypadá úplně jinak než ostatní. Vsunul jsem ji do konzole a když se po zapnutí objevila úvodní obrazovka, takřka jsem zajásal. Měl jsem totiž podezření, že je to hra na jinou konzoli. Šlo o můj první EA titul a když se mi později dostal pod ruce Desert Strike, pochopil jsem, že je to jen o designu.

Cartridge od Electronic Arts


V hlavní roli, jak už napovídá název, je zde punkerský frajírek jménem Polterguy, který tragicky zahynul při testování vadného skateboardu, vyrobeného jednou z fabrik magnáta Vita Sardiniho. Jako duch prahnoucí po pomstě se Polterguy vrací, aby strašil Vitovu snobskou rodinku.

Lokace členů rodiny a jejich míra vyděšení


Hlavní náplní hry je vyděsit a vyhnat každého ze čtyř členů rodiny, z celkem čtyř různých domů. K tomu vám věřte-nevěřte, poslouží hlavně klasické vybavení domácnosti. Herní systém spočívá v tom, že se s Polterguyem pohybujete po domě a předměty, které jsou označeny hvězdičkou, máte možnost „posednout“. Když se některý z členů rodiny přiblíží, spustí se děsivá animace. Například z lednice vyleze sněžný muž, v mikrovlnce exploduje lidská hlava, pod kobercem začnou lézt pavouci a podobně.

Spadlé kalhoty značí úspěch


Strašení však není tak snadné, jak se může zdát. Vybavení domácnosti je potřeba „posednout“ v určitém pořadí, a hlavně s rozmyslem. To, co vyděsí děti, totiž rozhodně nemusí fungovat na starého Vita. Při každém šoku vypadne z postav trocha ektoplazmy, která vám doplní samovolně klesající ukazatel zdraví. Hraje se tedy také o čas. Čím silnější je vyděšení, tím více ektoplazmy. Pokud se zdraví zcela vyčerpá (a to se stává velmi často), propadnete se do kobek mrtvých, kde se musíte nasytit a zpět na svět lidí probojovat přes zákeřné duchy. Na konci každé kobky, na vás čeká boss.

Podobného bosse najdete v každé podzemní úrovni


V případě, že se vám podaří vystrnadit celou rodinu, přestěhujete se s nimi do dalšího domu a strašení začíná nanovo. Ačkoliv se to může zdát repetitivní, není tomu tak. S každým domem přibývají nové objekty, které můžete posednout a s nimi nové zábavné animace. Stoupá také obtížnost, protože se vás méně bojí.

Sardinovi se rádi stěhují

Haunting: Starring Polterguy je hra protkaná černým humorem a místy také příjemně mrazivou atmosférou. Výbornou hratelnost ještě podtrhuje mód dvou hráčů. Ten byl samozřejmě hlavní atrakcí pro mé spolužáky, když jsme chodili strašit Vitovu rodinku o obědových pauzách.


O deset let později, se zde zřejmě inspirovali tvůrci hry Ghost Master (2003), která se tomuto zapomenutému titulu velmi podobá. Dočkáme se někdy mezi všemi open worldy dalšího nástupce v moderním kabátku? Nejspíše ne, ale nevěšte hlavu. Tato pecka vás bude bavit i dnes!

You may also like...

1 Response

  1. Profilový obrázek KagoshimaRetroGamer napsal:

    Stylem to evokuje Spy vs.Spy ale boj poltergaista s rodinou prima nápad a věřím ze to člověka bavilo. Pamatuji si později na DS velmi zajímavou hru kde hraješ za ducha zavražděného ale hru jsem nikdy nehrál a je stále dost draha… díky tohle bych se nebál zkusit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *