10 nejlepších Shoot em upů pro SNES

Chcete se odreagovat u pravé arkádové akce? Rozstřílet tolik nepřátel, kolik jich obrazovka pojme a posílit svaly „palcové“? Od toho jsou tu Shoot em upy! A o co, že se vlastně jedná?

Shoot em upy nebo také Shmupy, jsou druh arkádové střílečky, kde ve většině případů ovládá hráč určitý typ vesmírné lodi, se kterou pohybuje pouze v určitých směrech. Pozadí se totiž vertikálně či horizontálně posouvá automaticky. Cíl je většinou prostý – sestřelit každého nepřítele, který vám přijde do cesty a za nasbírané bonusy postupně vylepšujete váš zbrojní arzenál.

Ačkoliv se s tímto žánrem můžete setkat i dnes, svůj vrchol zaznamenal během 16bitové éry. Hojnou nabídku titulů naleznete pro každého zástupce dané generace konzolí. Tentokrát jsem se zaměřil na Nintendo SNES a sestavil desítku toho nejlepšího, co by nemělo chybět ve sbírce žádného fanouška arkádových her.

1. R-Type III (Tamtex, 1993)
Tento díl, určený exkluzivně pro SNES, přinesl sérii R-Type řadu nových vylepšení a od roku 2003 je k dispozici také pro Game boy Advance. Záměrně jsem nezařadil Super R-Type, protože si nemyslím, že se jedná o nejlepší port této legendy.

2. Axelay (Konami, 1992)
O tom, že jsou Konami mistři v obru, se vědělo vždy a střílečka Axelay to jen potvrzuje. Narazíte zde na vertikální i horizontální úrovně, spoustu zbraní a pracuje se zde také se štíty. Příběh se odehrává v kdysi mírumilovném vesmíru Illis, který byl napaden neznámou mimozemskou rasou, říkající si Armada od Annihalation. Jako poslední naděje je vyslána loď D117B Axelay fighter, aby získala zpět ztracenou palebnou sílu a zastavila invazi
Ve velké části Shmupů se příběh nevyskytuje vůbec a toto je jedna z výjimek.

3. Parodius (Konami, 1995)
Zcela jistě nejujetější titul z tohoto seznamu, kterým Konami paroduje svou sérii Gradius. O tom samozřejmě vypovídá už název hry. Jako nepřátele jsou zde létající pusinky, ptáčci, klauni a jako bossové burlesky, orli v podprsence či nalíčené chobotnice.

4. Pop’n TwinBee (Konami, 1993)
Díky svému roztomilému vizuálu, se podobným hrám začalo říkat Cute em upy. Skromný příběh se soustředí na dvojici TwinBee a WinBee, strážce oblohy v okolí ostrova Donburi. Když jednoho narazí na dívku jménem Madoka, dozvídají se, že její dědeček zešílel a se svou armádou se chystá dobýt svět. Jedinou naději je samozřejmě již zmíněná dvojice. K dispozici je 8 úrovní, které si ještě více užijete ve dvou hráčích.

5. Phalanx (Kemco, 1992)
Jeden z raných titulů pro SNES se odehrává v roce 2279 v paralelním vesmíru, kde se zákeřní mimozemšťané připravují zničit obdobu Země. Jedinou spásou je vesmírný letoun A/144. Phalanx nabízí spoustu zbraní, vylepšení a také skvělou zábavu. Americká verze se také proslavila zvláštním coverem, na kterém se nachází dědeček v houpacím křesle, držící banjo. Na první pohled by zřejmě nikoho nenapadlo, že se jedná o vesmírnou střílečku.

6. Super Aleste/Space Megaforce (Compile, 1992)
Příběh je stejný jako u většiny předešlých titulů (mimozemšťané opět útočí), takže ho zde nebudu více rozmazávat. K dispozici je osm zbraní, z nichž každá může být silně vylepšována pomocí čipů, které napříč úrovněmi sbíráte. Právě vylepšování zbraní je velmi silnou stránkou Super Aleste a někteří by možná řekli, že se jedná až o lehké RPG prvky.

7. BlaZeon (A.I., 1992)
Vydavatel této hry je Atlus, což je většinou záruka kvality, ale také vysoké ceny. Zde se chopíte role kyborga, který se který se po vzoru Transformers, může přeměnit ve vesmírnou loď. Za zmínku stojí také výborný soundtrack. BlaZeon je port z arkádových kabinetů a SNES verzi byla bohužel odebrána možnost druhého hráče. Velká škoda.

8. Bio Metal (Athena, 1993)
Hned v úvodní obrazovce vás zde uvítá někdejší taneční hit Get Ready! od taneční skupiny 2 Unlimited. Hlavní protagonisté, kteří válčí v bitvě o Mléčnou dráhu, se navíc jmenují Kid Ray a Anita, což jsou shodou okolností frontmani již jmenovaného techno seskupení. To si přece nemůžete nechat ujít! Tedy jen pokud se nacházíte v Evropě nebo Spojených státech. Pro Japonsko byl vytvořen jiný soundtrack i zápletka.

9. U.N. Squadron (Capcom, 1991)
U.N. Squadron se od ostatních Shmupů ze seznamu liší hlavně tím, že zde nenajdete žádné mimozemšťany ani roboty. Jen staré dobré stíhačky, kanóny a tanky. Na výběr máte ze tří pilotů, jejichž letouny mají odlišné zbraně i letové vlastnosti.Opět se jedná o výborný arkádový port, který vychází ze stejnojmenné mangy. Tomu odpovídá a krásně malovaná grafika.

10. Gradius III (Konami, 1991)
Třetí díl Gradiuse byl v roce 1991 v základní nabídce celkem pěti her, po vydání SNES na americkém trh. Těmi ostatními byly Super Mario World, F-Zero, Pilotwings a SimCity. Jedná se o výborný port z arkád, který předváděl výborné schopnosti nové konzole od Nintenda.
Prostřílet se musíte deseti úrovněmi bez možnosti „Continue“. Tudíž pokud zemřete, máte smůlu a jdete zpět na začátek. K dispozici máte obrovský arzenál zbraní, vylepšení a famózní soundtrack od Konami Kukeiha Club a Miki Higashino. Ten byl v Japonsku vydán také na CD a některé skladby přehrál symfonický orchestr.

Ačkoliv u konkurenčních 16bitových systémů, naleznete o něco širší nabídku Shoot em upů, SNES nabízí opravdu vysoký standard a kvalitu připomínající arkádové stroje. Vřele doporučuji využít arkádový ovladač Super Advantage od firmy AsCII.

You may also like...

1 Response

  1. Profilový obrázek kagoshima retro gamer napsal:

    uvazuju o ovladaci na Super Famicon.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *