10 nejlepších RPG pro Mega Drive

Pokud existovalo nějaké odvětví, ve kterém drtilo SNES svou nabídkou her konkurenční Mega Drive po všech stránkách, pak je to zcela jistě žánr RPG. Nintendo vždy spolupracovalo s předními vývojáři, jako byli Squaresoft či Enix (dnes již spojeni jako Square Enix), Sega se i s narůstající oblibou točila v kruzích s menšími vývojářskými firmami. Fakt, že se nabídka RPG titulů držela při zemi, ovšem neznamená, že by se jednalo o nekvalitní hry.

Žánr RPG se v tehdejším základu dělil na dvě části. Tu první tvořila tzv. západní RPG, která vycházela z fantasy světů (a často přímo z Dungeons & Dragons). Setkáte se tu s draky, rytíři, rasami jako jsou elfové, trpaslíci, hobiti či gnómové a příběh se většinou odehrává v zemích plných čar a kouzel. Takovéto prostředí je nám, jako Evropanům, bližší.

Druhou části jsou tzv. japonská RPG neboli JRPG, mnohdy označována i jako „konzolová RPG“. Ta sice mohou také vycházet z klasických pravidel her na hrdiny, ale zasazeny jsou do zcela odlišných světů, graficky často čerpajících ze stylu Manga. Sice zde narazíte i na rytíře, ale děj se často odehrává v budoucnosti, vesmíru nebo vám bude připomínat japonskou anime pohádku.

Výhledově se na toto téma určitě rozepíši více, ale pro pochopení základních odlišností to zatím takto postačí. Do přehledu jsem začlenil hry z obou skupin, protože, západních RPG najdete na retro konzolích naprosté minimum. Každý z následujících titulů si opravdu stojí za to zahrát, ale určitě neprohloupíte ani zařazením do vašich sbírek.

10. Ys III: Wanderers from Ys (Riot, 1991)

Jediná hra z uznávané japonské série Ys, kterou si můžete zahrát na Mega Drivu. Vývojáři s tímto dílem vyzkoušeli něco nového a místo tradičního pohledu shora, zde nahlížíte na svou postavu ze strany.

Spíše akčně pojatý titul však stále nabízí široké možnosti vývoje postavy a propracovaný příběh.

09. Shining in The Darkness (Climax Entertaiment, 1991)

První díl z „Shining“ série, která se později stala velmi populární, odstartoval právě na Mega Drivu. Evropský cover sice vypadal jako vystřižený z Dračího doupěte, ale máme zde čest s ryze japonskou záležitostí. Jedná se o dungeon z první osoby, který se dle slov autorů nejvíce inspiroval u série Wizardry.

Děj hry vypráví o hrdinovi pátrajícím po zmizelém otci a také po princezně království Thornwood, které je okupováno zákeřným čarodějem Dark Solem. Nasoukáte se tedy do zbroje světla a vyrážíte na strastiplnou pouť za záchranou království i svých milovaných.

08. Warsong (Masaya Games, 1991)

První titul ze série Langrisser, který vyšel mimo Japonsko, avšak pro neznalé západní hráče byl přejmenován na líbivější Warsong.

Toto tahové JRPG na pomezí strategie vyžaduje lepší přípravu, než když se rozhodnete hrát šachy s vaším dědečkem. Jeden špatný tah totiž může znamenat návrat na začátek hry. Systém soubojů a práce s hrdiny silně připomíná Heroes of Might & Magic. Inspirovali se zde o několik let později hoši z New World Computing? To zřejmě nikdy nezjistíte, ale pokud máte pevné nervy a desítky hodin času, pak byste neměli Warsong dále přehlížet.

07. Shining Force: The Legacy of Great Intention (Climax Entertaiment, 1992)

Druhá vlaštovka z Shining série se odehrává ve stejném světě jako o rok starší předchůdce. Hlavní hrdina Max je vyslán na nebezpečnou misi ochránit království před zlosynem Kanem, který plánuje otevřít bránu světla, aby mohl vzkřísit Temného draka a s jeho pomocí ovládnout celý svět. Max k sobě na své misi postupně přibírá i další kumpány a společně si říkají Shining Force.

Tvůrci zde zcela upustili od dungeonu a nahradili ho tahovým JRPG. Po rozlehlém světě se můžete pohybovat vcelku volně, pokud se však začne schylovat k bitvě, omezí se váš pohyb pouze na velmi známé čtverečky (představte si čtverečkovaný papír). Jakmile se ocitnete tváří v tvář nepříteli, přechází souboj do velmi povedené animace.

06. Cadash (Taito, 1991)

Mix akční arkády a RPG. Představte si tuto hru jako klasickou 2D „chodičku“, která navíc nabízí vývoj postavy a tím se posouvá na zcela jinou úroveň.

Příběh vypráví o podzemní říši Cadash, obývané démony, kteří kdysi sdíleli svět s lidmi. Temný čaroděj Balrog jim slíbil, že pokud mu pomohou porazit lidskou rasu, budou moci žít opět na denním světle a on převezme vládu nad světem.

Připomíná vám to něco? Aby ne! Pokud si chcete zahrát arkádovou verzi Tolkienova Pána prstenů ještě předtím, než se dle něj začaly vyvíjet licencované hry, pak je Cadash tou správnou volbou. V případě, že nejste Tolikenův fanoušek, ale máte prostě rádi propracované arkády, tak se zde také nespálíte.

05. Shadowrun (BlueSky Software, 1994)

Je libo trochu Cyberpunku? Shadowrun je v pořadí druhou videohrou, vytvořenou na základě světoznámé deskovky. O rok starší kolega pro SNES má s tímto titulem společný jen název.

Toto akční RPG nabízí zcela nelineární příběh s několik konci. Přesto, že je hra velmi obtížná, se dá dokončit pod deset hodin.

Zajímavé je, že ač se Shadowrun odehrává v budoucnosti (zde konkrétně 2050‘s), stále využívá rasy jako jsou trpaslíci, skřeti či elfové a není zde nouze ani o magii.

04. Dungeons & Dragons: Warriors of the Eternal Sun (Westwood, 1991)

Velmi propracovaný mix klasického RPG a dungeonu. Souboje v exteriérech jsou čistě tahové, jakmile však zalezete do jeskyně (či jakékoliv obdoby), hra se přepíná do první osoby a souboje probíhají v reálném čase. Můžete využít předefinovanou čtyřčlennou partičku nebo si pomocí virtuální kostky naházet hodnoty schopností pro každého člena. K dispozici jsou Klerik, Válečník, Kouzelník, Zloděj, Trpaslík, Elf a Půlčík s možností volby jména a pohlaví.

Příběh vypráví o vévodovi Barrikovi, jehož vojska jsou ve válce se skřety. Během jedné ze nejtvrdších bitev se náhle začne třást země a na obloze se otevře obrovský portál, který vtáhne celý Barrikův palác včetně obyvatel i přilehlých pozemků a přenese je do jiného světa. Světa, nad kterým září rudé slunce. Vaše skupinka hrdinů se brzy vydává na průzkum okolí a pokud možno, také zajistit bezpečný návrat domů.

Jedná se o jediné RPG využívající pravidel a světa AD&D, které na Mega Drivu najdete, a proto byste ho určitě neměli minout.

03. Landstalker: The Treasures of King Nole (Climax Entertaiment, 1992)

Zapomeňte na záchranu světa, králů, princezen a podobné nesmysly. Tady jde v první řadě o prachy! Hamižný hledač pokladů, elf Nigel, se vydává na nebezpečnou výpravu za legendárním pokladem krále Nola.

Na svou postavu nahlížíte z isometrického pohledu, což se u Mega Drive her nevidí zcela běžně. Narazíte tu na obtížné hlavolamy, počínaje takovými, kde budete shánět klíč až po mnohem náročnější – např. posouvání bloků pro otevření skrytých dveří. K dispozici je také spousta vedlejších úkolů, které se zpřístupní po komunikaci s NPC. To a mnohem více zajišťuje opravdu dlouhou hratelnost.

V žádném případě se nenechte zmást vizuálem připomínajícím Zeldu, Landstalker totiž nabízí mnohem více a neměl by zůstat upozaďován!

02. Phantasy Star IV (Sega, 1995)

Čtvrtý zářez v sérii Phantasy Star se objevil až ke konci životního cyklu Mega Drivu, z jehož výkonu ždíme maximum. Je také ukázkovým příkladem, jak by se měla tvořit pokračování. Odnesl si totiž to nejlepších z předchozích třech her a dotáhl to k dokonalosti.

Ocitnete se zde na planetě Motavia, kde se jako hlavní hrdina Chaz musíte utkat s kultistou a černokněžníkem Ziem, který má v plánu proměnit planetu a celou její solární soustavu v poušť. Děj se sice odehrává tisíc let po událostech z druhého dílu, ale nemusíte znát žádný z předešlých titulů, abyste si čtvrtý Phantasy Star užili.

Hra využívá systém náhodných soubojů, kdy se po mapě pohybujete v reálném čase a jste napadáni náhodně generovanými nepřáteli. Souboje jsou pak plně tahové. Tento průběh je charakteristický pro většinu JRPG ze staré školy.

Za zmínku určitě stojí také zajímavý evropský a americký cover, který se tváří, jako by byl inspirován filmy Masters of the Universe či Krull. Ve skutečnosti je však první, co po spuštění hry zaregistrujete, manga grafika.

01. Pier Solar (Watermelon, 2010)

Dlouho jsem přemýšlel, jestli na tento seznam zařadit hru, která vznikla až dlouho po tom, co přestala Sega vyrábět konzole a zprvu nezískala ani oficiální licenci. Protože se však dle mě jedná o to úplně nejlepší, co si můžete na svém veteránovi zahrát, nemohl jsem jinak.

Děj se točí okolo party tří přátel – Hostona, Aliny a Edessota, kteří společně vyrážejí hledat magickou bylinu, která by uzdravila Hostonova těžce nemocného otce. Příběh se samozřejmě velmi zamotá a dostanete se mnohem hlouběji pod tuto základní skořápku, ale jelikož jsem se od dob Chrono Triggeru, na 16 bitech asi nesetkal s žádnou takto propracovanou hrou, nechci vás připravit o zážitek jakýmkoliv nastíněním zápletky.

První vydání Pier Solar obsahuje navíc CD se soundtrackem, které po vložení do modulu Mega CD nahradí původní hudbu hry. Pokud vlastníte druhé vydání – tzv. Reprint edici (jako já), tak nezoufejte. Výrobce Watermelon nabízí na svých stránkách soundtrack volně ke stažení, který bude po vypálení komunikovat i s vaším Mega CD. Odkaz zde.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *